Jak zrobić taki napar?
Wystarczy 1 łyżeczka suszu na szklankę, zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać 5-10 minut. Warto użyć przy tym sitka albo zaparzacza do herbaty.
Ważne, aby pić go regularnie, ponieważ dopiero wtedy da się zauważyć efekty. Najlepiej 1-2 szklanki dziennie, bez żadnych przerw. Podobno po kilku miesiącach stosowania widać nawet poprawę stanu skóry np. przy atopowym zapaleniu albo trądziku, ale tego akurat nie sprawdziłam na sobie. Czystek zaczęłam pić, gdy ten najgorszy etap złuszczania się naskórka miałam już za sobą. Chociaż z trądzikiem obecnie nie mam problemów, a wcześniej trochę miałam... hmm… Czytałam jeszcze, że działa antyrakowo, dodaje energii, a także chroni naczynia krwionośne rozpuszczając zatory i zakrzepy.
--> Można go kupić w wielu sklepach np. na działach z herbatami (ale z torebek akurat nie polecam, chyba że do inhalacji), ze zdrową żywnością albo zamówić przez internet.
--> Najlepiej wybrać susz z samych liści. Łodygi i gałązki dają gorycz, wtedy napar nie jest zbyt smaczny.
Jeżeli komuś znudzi się specyficzny smak czystka, poniżej dodaję swój przepis na pyszny koktajl z jego udziałem. To kolejna z opcji wykorzystania tej rośliny, kombinować można na wiele sposobów. :)
Składniki:
- 4-5 jabłek
- opcjonalnie: 1 łyżka miodu, jeśli jabłka są kwaśnej odmiany
- garść (świeżych lub mrożonych) liści jarmużu, tak ok. 40g
- sok z 1 całej limonki
- kilka listków mięty (świeżej lub mrożonej)
- 2 szklanki słabego i ostudzonego naparu z czystka (0,5 łyżeczki suszu na szklankę)
Sposób wykonania:
- Jabłka umyć, pokroić w ćwiartki, pozbyć się środków. Jarmuż opłukać. Limonkę umyć, wycisnąć sok.
- Zmiksować wszystkie składniki. Gotowe!
Ciekawostka:
O czystku - ladanum - pojawia się wzmianka w Biblii, a dokładniej w Księdze Rodzaju. Świadczy to przede wszystkim o tym jak stara i ceniona ze względu na swe własciwości jest to roślina!
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz